Na rynku mamy tak ogromny wybór kosmetyków do pielęgnacji, że można się w tym pogubić. Warto więc znać podstawowe zasady co z czym łączyć by nie zaszkodzić i nie zniszczyć skóry.

Przedstawię Wam 3 główne składniki kosmetyków, po które często sięgamy i które występują w większości kosmetyków. Warto wiedzieć z czym można łączyć dany składnik by potęgować jego działanie oraz by uniknąć błędów w pielęgnacji, które mogą doprowadzić do podrażnień, uszkodzeń lub zniszczenia skóry.

Kwas hialuronowy

Tego składnika nie trzeba przedstawiać, ale zrobię to by przypomnieć Wam jakie jest jego zadanie. Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry. Można go spotkać w większości kosmetyków. Jest to składnik, który raczej nie stwarza problemów oraz lubi się praktycznie z wszystkimi innymi substancjami stosowanymi w kosmetyce.

W połączeniu z kwasami owocowymi, które wnikają w głębokie warstwy naskórka i radzą sobie z przebarwieniami. Najczęściej stosuje się kwas glikolowy. Zabieg z kwasami owocowymi może doprowadzić do podrażnień. W takim połączeniu kwas hialuronowy będzie działać nawilżająco i kojąco, dzięki czemu złagodzi uczucie podrażnienia.

Kwas hialuronowy w połączeniu z lipidami to istna bomba nawilżająca. Lipidy odbudowują naturalną barierę hydrolipidową naskórka.

Kolagen zapewna lepszą elastyczność, wygładza skórę i działa odmładzająco. Kwas hialuronowy naturalnie pobudza komórki do produkcji kolagenu. Jest to więc związek niezbędny i idealny do prawidłowego funkcjonowania skóry.

Kwas hialuronowy i retinol to bezkonkurencyjny duet. Retinol działa przeciwzmarszczkowo, transportuje też składniki do głębszych warstw skóry. „Zabierze” ze sobą cząsteczkę kwasu hialuronowego dzięki czemu doprowadzi go do głębszych warstw skóry i uzyskamy dogłębne nawilżenie.

Kwas salicylowy

Często spotykany w kosmetykach do cery z problemami. Działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie. Znany ze skutecznej walki z niedoskonałościami.

Unikajmy połączenia kwasu salicylowego z kwasem glikolowym (kwasy owocowe) takie połączenie doprowadzi do podrażnień. Stosowanie tych dwóch kwasów osobno, może doprowadzić cerę tłustą do niezłego stanu. Ale połączenie ich nie jest polecane.

Wskazane natomiast jest połączenie kwasu salicylowego z filtrami SPF. Kwasy sprawiają, że skóra jest wrażliwa na promienie słoneczne. Używanie filtrów jest wręcz obowiązkowe.

Kwas salicylowy nie powinien być stosowany z retinolem. Oba składniki mają właściwości złuszczające więc użycie tych dwóch składników w duecie doprowadzi do nadmiernego łuszczenia się skóry.

Witamina A (retinol)

Ma magiczne działanie odmładzające, odpowiada za stymulację i odnowę komórek. Osoby uczulone na witaminę A, mogą stosować roślinny odpowiednik – bukachiol.

Ceramidy budują warstwę, zapobiegającą utracie wody ze skóry. Ceramidy w połączeniu z retinolem zadziałają odmładzająco, zachowując odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry. Takie połączenie z pewnością docenią właścicielki skóry dojrzałej.

Nadtlenek benzoilu (BPO) jest jednym ze składników, których nie łączy się z retinolem. Ma on działanie bardzo mocno wysuszające skórę i stosuje się go w kuracjach przeciwtrądzikowych.

Kuracje z użyciem retinolu mogą podrażniać i powodować zaczerwienienia skóry, dlatego często stosuje się je na noc. W ciągu dnia skórę należy zabezpieczyć przed dodatkowymi podrażnieniami i zaczerwienieniem stosując kosmetyki z wysokim SPF.

Kwas ferulowy jest silnym antyoksydantem. Wzmacnia działanie innych kosmetyków dlatego z powodzeniem może być stosowany w parze z retinolem.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

Gąbka konjac – co to jest? Jak jej używać? Dlaczego warto po nią sięgnąć

Najlepsze pomadki na lato

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*